Energetyczny plan Orlenu. Odpowiedzialnie o energii przyszłości
Odnawialne źródła energii uzupełnione magazynami energii, elektrociepłownie gazowe zastępujące emisyjne bloki węglowe i – docelowo – małe reaktory modułowe to składowe programu inwestycyjnego Orlenu do 2035 roku w segmencie energii.
Orlen planuje zakończyć produkcję energii z węgla do 2030 roku, z kolei rezygnacja z węgla w ciepłownictwie nastąpi do 2035 roku. W kolejnych latach spadać będzie emisyjność w obszarze energetyki. Do końca tej dekady zmniejszy się o 40 proc., z 377 kg ekwiwalentu CO2 na MWh do około 220 kg, a do 2035 roku o 55 proc., do około 170 kg. Będzie to możliwe m.in. dzięki inwestycjom w energetykę odnawialną, które obejmują budowę farm wiatrowych na lądzie i morzu oraz instalacji fotowoltaicznych.
Zielona energia ma pomóc firmie dekarbonizować pozostałe segmenty, w tym między innymi petrochemiczny, rafineryjny i detaliczny. Celem jest osiągnięcie przez koncern neutralności emisyjnej w 2050 roku. Dla tak dużej organizacji to spore wyzwanie, ale też poważne zobowiązanie. Działania podejmowane przez grupę są istotną częścią krajowych celów w zakresie transformacji, mają też duże przełożenie na region Europy Centralnej, w którym działa koncern.
Słońce i wiatr na fali
Orlen ma 1,3 GW mocy zainstalowanej w OZE: 700–800 MW w wietrze i 500–600 MW w fotowoltaice. Toczą się rozmowy dotyczące akwizycji kolejnych aktywów. – Patrzymy na Polskę, ale też na rynki zagraniczne, zarówno te, na których jako grupa jesteśmy już obecni, jak i na te, na których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta