Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe oznaczenia faktur w JPK. Są problemy, mogą być kary

20 marca 2026 | Prawo co dnia | Przemysław Wojtasik

Firmy składające VAT-owski Jednolity Plik Kontrolny muszą podać w nim dodatkowe informacje o fakturach: numer KSeF albo specjalny symbol. Termin na nowe obowiązki upływa 25 marca.

Faktury w KSeF powinno na razie wystawiać 5,2 tys. firm. Ale aż 2 miliony przedsiębiorców musi w najbliższych dniach wypełnić związane z nowym systemem obowiązki sprawozdawcze. Do 25 marca trzeba bowiem wysłać fiskusowi Jednolity Plik Kontrolny za luty z nowymi oznaczeniami faktur: numerem KSeF albo jednym z trzech symboli przypisywanych do faktur, które takiego numeru nie mają. To twardy orzech do zgryzienia – podkreślają eksperci. – Termin się zbliża, a wielu przedsiębiorców ciągle nie wie, jak oznaczać faktury. Nie wszystkie systemy księgowe są też dostosowane do nowych wymogów, aktualizacje są dostarczane dopiero w ostatnich dniach – mówi Magdalena Michałowska-Otrzonsek, doradca podatkowy, właścicielka biura rachunkowego Meritum.

– Jest spore zamieszanie i całkiem możliwe, że wiele firm wyśle JPK z błędnymi oznaczeniami – mówi Zuzanna Kwiatkowska, ekspert podatkowo-księgowy w fillup k24.

Nowe obowiązki związane z KSeF

Przypomnijmy, że nowe obowiązki sprawozdawcze zostały wprowadzone rozporządzeniem ministra finansów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13432

Wydanie: 13432

Spis treści

Gość ,,Rzeczpospolitej''

Zamów abonament