Bez cudzoziemców cofnęlibyśmy się o 12 lat
Obcokrajowcy zapewniają stabilną liczbę pracujących w Polsce. Bez nich opłacających składki ZUS byłoby mniej – tyle, ile w 2014 r.
ZUS podał, że w ciągu roku liczba wszystkich ubezpieczonych zwiększyła się o niespełna 22 tys., a ubezpieczonych cudzoziemców – o prawie 95 tys. W ciągu ostatnich pięciu lat (porównując ostatnie informacje z końca marca) liczba wszystkich ubezpieczonych wzrosła o niespełna 451 tys. osób, a ubezpieczonych cudzoziemców o 539 tys.
Gdyby nie ubezpieczeni cudzoziemcy, to liczba ubezpieczonych byłaby pod koniec marca tego roku niższa niż 15 mln osób, czyli podobna do tej z 2014 r. Cudzoziemcy stanowią już 8 proc. z ponad 16,3 mln ubezpieczonych, ponad 1,3 mln opłaca składki ubezpieczeniowe w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (którym zarządza ZUS). Tak wynika z danych za I kwartał tego roku. W ciągu kolejnego miesiąca liczba ubezpieczonych cudzoziemców zwiększyła się jeszcze o ponad 16 tys.
Paweł Jaroszek, wiceprezes ZUS, informuje, że dzięki stabilnej liczbie ubezpieczonych i wzrostowi płac przychody Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ze składek są na dobrym poziomie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta


![[?]](https://static.presspublica.pl/web/rp/img/cookies/Qmark.png)