Niezadowoleni z włodarzy miast
Po referendum w Krakowie dotyczącym odwołania prezydenta miasta, w którym pomysł ten poparło aż 97,8 proc. głosujących, IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” zapytał Polaków, czy są zadowoleni z rządzących ich miejscowościami. Prawie połowa (49,1 proc.) odpowiedziała negatywnie.
W badaniu wyraźnie widać, że najbardziej niezadowoleni są wyborcy opozycji (65 proc.) oraz mieszkańcy najmniejszych miejscowości (do 50 tys. mieszkańców) oraz dużych miast (powyżej 250 tys.), częściej mężczyźni niż kobiety.
– Mieszkańcy swoich małych ojczyzn chcą żyć wygodniej, mają aspiracje – komentuje prof. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego. I podkreśla, że wybory samorządowe stały się substytutem wyborów krajowych.
Czy możliwe są kolejne referenda? – Jest na to przestrzeń – uważa Chwedoruk. Opozycja rozważa już podjęcie takich inicjatyw.—jn


![[?]](https://static.presspublica.pl/web/rp/img/cookies/Qmark.png)
