Anders flirtuje z monarchią
Córka generała i współpracowniczka prezydenta wzięła udział w kongresie zwolenników przywrócenia króla, podczas którego powiedziała, że „widzi do pewnego stopnia monarchię w Polsce”.
„Czy Rzeczpospolita Polska może być monarchią w XXI wieku” – tak brzmiało hasło przewodnie Kongresu Unii Polskich Ugrupowań Monarchistycznych, który odbył się 30 maja w Krakowie. Kongres zaczął się od ekumenicznej mszy świętej za Ojczyznę w Kościele Przemienienia Pańskiego ojców pijarów na Starym Mieście, po czym uczestnicy zostali przewiezieni autokarem do jednego z hoteli. Podobne imprezy UPUM organizuje regularnie, jednak tym razem – jak dowiedziała się „Rzeczpospolita” – miała ona gościa specjalnego: Annę Marię Anders.
Ta ostatnia jest córką gen. Władysława Andersa, jednego z najbardziej znanych wojskowych w historii Polski, który w swojej karierze był m.in. dowódcą Armii Polskiej w ZSRR oraz 2. Korpusu Polskiego, naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych oraz następcą prezydenta RP na uchodźstwie.
Córka generała, urodzona w 1950 r., przez dużą część życia mieszkająca za granicą, błyskotliwą karierę polityczną zaczęła robić stosunkowo późno, bo dopiero za ostatnich rządów PiS. Była m.in. przewodniczącą Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, ministrem w KPRM i pełnomocnikiem premiera do spraw dialogu międzynarodowego, senatorką oraz ambasadorką we Włoszech. Tę ostatnią funkcję pełniła w latach 2019–2024, a w maju została pierwszą zastępczynią przewodniczącego rady do spraw Polonii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta


![[?]](https://static.presspublica.pl/web/rp/img/cookies/Qmark.png)
