Zamrażarki pełne mieszkań
Deweloperzy dostają więcej pozwoleń na budowę mieszkań, niż ich budują. Trzymają w zamrażarkach nawet kilkadziesiąt tysięcy lokali. Tam, gdzie zapasy zgód budowlanych są małe, rośnie presja na wzrost cen nieruchomości.
Od maja 2025 r. do kwietnia 2026 r. firmy deweloperskie dostały pozwolenia na budowę niemal 185,2 tys. mieszkań w całej Polsce. W tym czasie rozpoczęły budowę 127,3 tys. lokali – podaje Otodom, przywołując dane GUS.
– Oznacza to, że niemal 58 tys. uzyskanych pozwoleń nie ma na razie kontynuacji. To projekty, które mają komplet decyzji administracyjnych, ale nie weszły jeszcze w fazę budowy – mówi Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań rynku Otodom.
Presja na wzrost cen mieszkań
Od stycznia do kwietnia br. deweloperzy dostali pozwolenia na budowę 65,5 tys. mieszkań (24,9 proc. wzrost r./r.). – Patrząc na skumulowane statystyki od początku roku, różnica między liczbą pozwoleń a uruchamianymi inwestycjami sięga 19,5 tys. mieszkań – wskazuje ekspertka Otodomu. Jednocześnie tylko w kwietniu deweloperzy oddali do użytku ponad 9,7 tys. lokali (wzrost o ok. 8,9 proc. miesiąc do miesiąca i minimalny spadek o 0,2 proc. rok do roku).
Zagregowane dane z trzech ostatnich lat (to okres ważności pozwolenia), wskazują, że wydano zgody na 183,3 tys. mieszkań na siedmiu głównych rynkach, a zaczęto budować 144,1 tys. Jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta


![[?]](https://static.presspublica.pl/web/rp/img/cookies/Qmark.png)