Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Etap nasycenia za nami

14 lutego 1998 | Ekonomia | TT

Kantory wymiany walut

Etap nasycenia za nami

Liczba działających kantorów wymiany walut w ciągu trzech lat zmniejszyła się o ok. 1, 4 tys. placówek. Zdaniem Zbigniewa Franczaka ze Stowarzyszenia Właścicieli Kantorów Wartości Dewizowych, tendencja spadkowa będzie się utrzymywać. Rynek ten jest na tyle konkurencyjny, że tylko najwięksi i najlepiej przygotowani utrzymają się na poziomie opłacalności.

Według danych departamentu dewizowego Narodowego Banku Polskiego, na 30 czerwca 1997 roku w naszym kraju działały 3 tys. 553 kantory wymiany walut. Z uwagi na nieotrzymanie sprawozdań z działalności oddziałów okręgowych za 1997 rok stan na koniec 1997 r. znany będzie dopiero pod koniec tego kwartału. Dynamiczny rozkwit tego segmentu obrotu walutami nastąpił w latach 1990-93. W roku 1990 zarejestrowanych i działających kantorów było 2 tys. 521. Natomiast rekordowym rokiem był rok 1993 -- działało ich wówczas 4 tys. 961. Następne lata przyniosły spadek liczby kantorów. Wroku 1995 r. najwięcej placówek zostało wyrejestrowanych. W dużej mierze miała na to wpływ nowa ustawa o prawie dewizowym z 2 grudnia 1994 r. Banki utraciły wówczas (31 marca 1995 r. ) możliwość prowadzenia kantorów. O...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1310

Spis treści
Zamów abonament