Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Król, Naczelnik i Rada

14 lutego 1998 | Plus Minus | NR

Rok 1794 w pamiętnikach Stanisława Augusta

Król, Naczelnik i Rada

12 lutego minęła dwusetna rocznica śmierci Stanisława Augusta. Pisane po francusku pamiętniki króla ukazały się wlatach 1914--1924 w Sankt Petersburgu/ Leningradzie. Obejmowały one okres do 1778 r. Nieżyjący już prof. Zbigniew Góralski z Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach sześć lat temu dotarł w Rosyjskim Państwowym Archiwum Akt Dawnych do nie publikowanych części pamiętników, mówiących m. in. o wydarzeniach z 1794 r. Kopie rękopisów przywiózł do Polski. Edycji itłumaczenia całości pamiętników podjęło się wydawnictwo Ling-Pi Ryszarda Pikuły -- na język polski przetłumaczono bowiem tylko pierwszy tom. Po tomach 1 i 3 ukaże się, zapewne w tym roku, tom 7 (marzec 1794--czerwiec 1795) , będący swojego rodzaju "białą księgą", złożoną z zapisów rozmów króla i listów.

Z tego tomu pochodzą poniższe fragmenty. Rozmówcy króla to, poza Kościuszką, Ignacy Wyssogota Zakrzewski, przewodniczący Rady Najwyższej Narodowej oraz Ignacy Potocki, przewodniczący wydziału interesów zagranicznych Rady. Zbrodnia z 28 czerwca, o której wspomina król, to samosąd, dokonany na wyciągniętych z więzienia bp. Massalskim, Antonim Czetwertyńskim, Karolu Boscamp Lasopolskim i i nnych osobach, przetrzymywanych pod...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1310

Spis treści
Zamów abonament