Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czym jest zwyczajne zło

14 lutego 1998 | Publicystyka, Opinie | JW

WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

Resocjalizacja to przywrócenie sprawcy społeczeństwu, ale nie za wszelką cenę

Czym jest zwyczajne zło

JAROS łAW WARYLEW-

SKI

Artykuł Janusza A. Majcherka "Zwyczajne zło", opublikowany w Rzeczpospolitej z 30 stycznia 1998 r. zawiera wiele tez trafnych, z którymi nie mam zamiaru polemizować. Odnieść chciałbym się tylko do jednej, moim zdaniem bardzo dyskusyjnejtezy, głoszącej, że "Głównym celemkary nie może być resocjalizacja, czyli jak najszybszy powrót do społeczeństwa, lecz zadośćuczynienie i odkupienie krzywd wyrządzonych jego członkom".

Janusz A. Majcherek zdaje się sugerować, iż resocjalizacja faktycznie jest przyjmowana przez nauki penalne za ideę przewodnią w ramach realizacji celów kary, a jednocześnie, że do istoty resocjalizacji należy jak najszybszy powrót skazanego do życia na wolności. Tak jednak chyba nie jest. Resocjalizacja nie oznacza jak najszybszego powrotu sprawcy do życia wśród społeczeństwa. Resocjalizacja to przywrócenie sprawcy społeczeństwu, ale nie za wszelką cenę i tym bardziej nie w jak najkrótszym czasie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1310

Spis treści
Zamów abonament