Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Domniemanie prawdziwości ksiąg

14 lutego 1998 | Prawo | IL

SňDOWA WYKŁADNIA

Braki w dowodach

Domniemanie prawdziwości ksiąg

Także pod rządem ordynacji podatkowej zachowała -- naszym zdaniem -- aktualność zasada, wyeksponowana w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 września 1997 r. (sygn. akt I SA/ Kr 214/ 97) , że poniesienie wydatków zaliczonych w koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej osoby zobowiązanej do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów może zostać wykazane innymi dowodami niż księgowe, ale wówczas ciężar dowodu, że zostały faktycznie poniesione, i to w celu osiągnięcia przychodów, spoczywa na podatniku.

Księgi stanowią dowód w postępowaniu podatkowym, pod warunkiem że są prowadzone zgodnie z ustalonymi wymaganiami. Takie postanowienie zawierał obowiązujący do końca 1997 r. art. 169 kodeksu postępowania administracyjnego. Analogiczny przepis znajduje się w art. 193 ordynacji podatkowej. Oznacza to, iż księgi prowadzone rzetelnie, tj. takie, których zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty, i niewadliwie, tj. prowadzone zgodnie z zasadami wynikającymi z "odrębnych przepisów", zarówno pod rządami poprzednich przepisów, jak i ordynacji podatkowej korzystają z tzw. domniemania prawdziwości. Nie korzystają zaś z niego -- jak zaznaczył NSA w wyroku z 18 września 1997 r. -- zapisy wydatków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1310

Spis treści
Zamów abonament