Opowieść o własnym domu
Opowieść o własnym domu
"Zawsze chciałem mieszkać w dworku" -- zaczyna Radek Sikorski (rocznik 1963) swoją napisaną po angielsku książkę "The Polish House" (Polski dom) i od razu wyjaśnia, że nie kierowały nim ani ziemiański atawizm, ani też chęć wygodnego życia z dala od miejskiego zgiełku, ale przekonanie, że dworek właśnie -- to materialna esencja polskości. Decyzję zakupu od władz gminnych podbydgoskiej ruiny w Chobielinie podjęli państwo Sikorscy, wspólnie z synem, w latach osiemdziesiątych. Radek był wówczas emigrantem politycznym w Anglii -- nie mógł wiedzieć, czy i kiedy do Polski wróci.
Dwór Chobielin należał niegdyś do Hulewiczów, później do von Falkenbergów, wreszcie do Reysowskich. Spustoszony podczas wojny, po upaństwowieniu w roku 1946 padł -- jak tysiące podobnych budowli na obszarze całej Polski -- łupem legalnych i nielegalnych niszczycieli. Jego uratowanie od całkowitej zagłady ipowolna rekonstrukcja stały się dla rodziny Sikorskich formą ich walki z komunizmem i zarazem ocalania narodowej przeszłości.
Opowiadanie o kupnie i odbudowie Chobielina -- obfitujące w szczegóły, dla polskiego czytelnika zwyczajne, dla amerykańskiego czy brytyjskiego groteskowe, ale tak czy inaczej zabawne -- tworzy ramy narracyjne książki. Staje się zarazem okazją do licznych wycieczek w dalszą i bliższą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta