Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Triumf człowieczeństwa

28 lutego 1998 | Plus Minus | ZM

CYWILIZACJA

Życie nie jest najwyższą wartością

Triumf człowieczeństwa

W dyskusji toczącej się między zwolennikami kary śmierci -- rygorystami, a jej przeciwnikami -- abolicjonistami rzuca się w oczy asymetria przytaczanych argumentów. Rygoryści odwołują się do rozsądku i racjonalistycznie uzasadnianej moralności, a przede wszystkim do poczucia sprawiedliwości. Abolicjoniści wskazują na uzasadnienia emocjonalne oraz wiarę w dobrą naturę człowieka i tym samym w nieograniczone możliwości resocjalizacyjne każdego. Karę główną ujmują jako niegodny cywilizowanego świata akt zemsty, który -- jak twierdzą contra factum -- nie ma ponadto żadnych konsekwencji prewencyjnych.

W mniemaniu abolicjonistów fundamentalny dogmat stanowi filozoficzna teza, że życie człowieka jest wartością najwyższą. Dogmat ten jest jednocześnie głównym argumentem, do którego odwołują się przeciwnicy eutanazji i aborcji, a także moralnym oparciem dla entuzjastów nieograniczonych praktyk transplantacyjnych i manipulacji genetycznych.

Najwięksi zbrodniarze

Uderza przede wszystkim arbitralny, antropocentryczny, a więc nieobiektywny charakter twierdzenia, wedle którego życie jest nadrzędną wartością. Z pewnością nie jest to teza właściwa dla tradycji chrześcijańskiej. Nie człowiek i nie jego życie -- rozumiane jako proces...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1322

Spis treści
Zamów abonament