Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez opłaty skarbowej

28 lutego 1998 | Prawo | KW

Zwolnienie z podatku od towarów i usług

Bez opłaty skarbowej

KRZYSZTOF WOENIAK

Rozszerzenie zwolnień przedmiotowych w podatku od towarów i usług powoduje przede wszystkim naruszenie podstawowej zasady dotyczącej VAT, tj. powszechności opodatkowania obrotu. Skutek polega na skomplikowaniu metod rozliczania podatku, gdyż podatnik nie może odliczać tej części podatku naliczonego, która związana jest z działalnością zwolnioną z VAT. Znawcy problematyki wiedzą, jak różne są poglądy na to, co jest zakupem związanym z działalnością zwolnioną, co zaś nie jest, orzecznictwo jest bogate i -- jak zwykle -- ze sobą sprzeczne.

Liczba zwolnień przedmiotowych stale wzrasta. Występują one w art. 6 aust. 7, art. 7 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (dalej: ustawa o VAT) oraz w wydanym na podstawie art. 47 tej ustawy § 73 rozporządzenia ministra finansów z 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (dalej: rozporządzenie) . § 73 zawiera istne "mydło i powidło", poczynając od zwolnienia z podatku sprzedaży wody i utensyliów pogrzebowych, a kończąc na nieodpłatnie przekazywanych gminom budynkach mieszkalnych.

O ile minister finansów co roku manipulował przy zwolnieniach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1322

Spis treści
Zamów abonament