Opcja zero poza AWS
SŁUŻBY
Eksperci zarzucają Akcji brak reform i sekowanie zwolenników zmian
Opcja zero poza AWS
Zespół Programowy AWS ds. Reformy Służb Specjalnych przy przewodniczącym Akcji poinformował w piątek Mariana Krzaklewskiego oficjalnie, że rezygnuje z dalszej pracy. Tłumaczą to m. in. brakiem reakcji na sygnalizowane przez nich "uwikłania agenturalne i gospodarcze polityków" AWS. Mają też pretensje o nieformalny zakaz zatrudniania w służbach i administracji osób związanych z zespołem. Nie jest jednak wykluczone, że rząd wyrazi zgodę na to, by kolejnym szefem Głównego Inspektoratu Celnego został Wojciech Szarama oraz by wsparli go eksperci z zespołu.
Zespół ekspertów w AWS utworzyli w styczniu 1997 roku solidarnościowi, byli pracownicy UOP, którzy odeszli po 1992 roku oraz kilku działaczy Akcji zainteresowanych reformą służb. Stworzyli program reformy polskich służb oparty na koncepcji nazywanej "opcją zerową", m. in. rozwiązania UOP wraz z WSI i stworzenia oddzielonych od siebie służb wywiadu i kontrwywiadu. Krytykował ich pomysł jeden z czołowych specjalistów Akcji w tej dziedzinie, niegdyś szef kontrwywiadu, a obecnie poseł AWS i szef Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych Konstanty Miodowicz. Na skutek konfliktu propozycji zerowej z opcją zwaną zachowawczą awuesowskiego Zespołu ds....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta