Sztuka zarządzania sztuką
OPERA
Prywatyzacja La Scali, bankructwo Covent Garden, dochody z giełdy dla Metropolitan
Sztuka zarządzania sztuką
JACEK MARCZYŃSKI
W operowym wielkim świecie dzieją się rzeczy dziwne i dotychczas niespotykane. I co najważniejsze - nie kryją się za tym wydarzenia bądź skandale artystyczne, lecz przemiany, niekiedy dość gwałtowne, w sposobie zarządzania tą najkosztowniejszą ze sztuk. A doświadczenia innych mogłyby się okazać bardzo cenne dla nas, gdyż w sposobie organizacji i funkcjonowania instytucji muzycznych dzieli nas od świata kilka epok.
Obecny sezon zapisze się z pewnością wdziejach mediolańskiej La Scali jako wyjątkowy. Ten legendarny teatr świata przeszedł pod zarząd prywatny, a rząd włoski, inicjator takiego rozwiązania, nie ukrywa, że jeśli eksperyment się powiedzie, chciałby zastosować go i w innych teatrach.
Sponsorzy i bankruci
Prywatni sponsorzy weszli od obecnego sezonu wskład zarządu administracyjnego La Scali, na czele którego stanął przedstawiciel koncernu Pirelli. Zobowiązali się przy tym przez trzy lata udzielać teatrowi wsparcia finansowego. Państwo będzie oczywiście go dotować w dalszym ciągu, lecz wysokość tej dotacji nie może przewyższać funduszy otrzymywanych od sponsorów oraz wpływów ze sprzedaży biletów. Szacuje się zatem, że źródła prywatne muszą pokryć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta