Jak szkolić prawników
Prawo nie jest sztuką samą w sobie, lecz służy człowiekowi i ma być stosowane przede wszystkim w jego interesie
Jak szkolić prawników
T OMASZ WARDYńSKI
Kształcenie prawników na całym świecie odbywa się na uniwersytetach, a po ich ukończeniu kontynuowane jest za pomocą praktyk prowadzonych przez instytucje będące organizacjami zawodowymi prawników praktyków i związanych najczęściej z trzema tradycyjnymi zawodami prawniczymi -- sędziego, prokuratora i adwokata. Studenci prawa kończący studia i uzyskujący dyplomy nie wiedzą, z niewielkimi wyjątkami, że praktyka prawa to co innego niż znajomość przepisów i zasad czy wiedza dotycząca dziedzin prawa, a nawet, coraz częściej, znajomość prawa dotycząca specjalistycznych gałęzi gospodarki. Nie wiedzą, że prawo nie jest sztuką samą w sobie, lecz służy człowiekowi i ma być stosowane przede wszystkim w jego interesie, a w związku ztym ma być interpretowane w taki sposób, aby odpowiadało duchowi czasu, w którym obowiązuje, i potrzebom ciągle zmieniającego się środowiska.
Absolwent wydziału prawa rozpoczynający aplikanturę czy praktykę w kancelarii lub coraz częściej w dużej firmie dopiero po kilku latach praktyki zaczyna rozumieć, do jakiego stopnia służebny jest jego zawód nie tylko wobec klienta, lecz głównie środowiska, z którym jest związany. Większość moich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta