Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ciepłe umieranie

13 czerwca 1998 | Gazeta | KF

Największy na świecie kompleks raf koralowych zagrożony

Ciepłe umieranie

KRYSTYNA FOROWICZ

Rafom koralowym grozi zagłada. Proces ich zamierania obserwowany na całym świecie jest szybszy, niż kiedykolwiek udało się to zauważyć.

Oceanografowie są zaniepokojeni zjawiskiem "wybielania" się raf koralowych. Twierdzą, że cieplejsze wody mórz i oceanów powodują zbyt duże obciążenie dla mikroskopijnych organizmów normalnie żyjących w "skórze" korala i nadających rafie jej naturalne zabarwienie. W przeszłości zjawisko to występowało sporadycznie i czasowo, choć powtarzające się epizody mogły nadwerężyć egzystencję korala. Dziś coraz więcej z nich nie odzyskuje żywotności.

Czym jest naprawdę koral, przez wiele lat ludzie nie wiedzieli. Wielu uważało go za minerał, ze względu na masywny wapienny szkielet. Inni nazywali go "liściem z ośmioma kwiatami", nie domyślając się, że w istocie są to "usta" z ośmioma mackami. Na pozór wyglądają niewinnie, ale zawierają specjalne komórki wyposażone w małe harpuny pokryte paraliżującą trucizną. Zwierzątko nosi imię "Corallum rubrum".

Swą niepowtarzalną, koralową barwę zawdzięcza aldze, zwanej zooanthallae, która żyje w jego komórkach, służąc mu za pokarm. Roślina ta jest niezwykle wrażliwa na ciepło, kiedy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1412

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament