Co mogą mnisi
Benedyktyńska cierpliwość w badaniach lingwistycznych
Co mogą mnisi
KRZYSZTOF KOWALSKI
Święty Benedykt z Nursji we włoskiej Umbrii założył klasztor na Monte Cassino i około roku 529 opracował regułę zakonu, który wziął nazwę od jego imienia. W Polsce, pierwsze opactwa benedyktynów powstały w Tyńcu, Trzemesznie, Łęczycy, Mogilnie, Lublinie i na świętokrzyskiej Łysej Górze. Benedyktyni zasłynęli w dziejach tym, że najwcześniej, bo już w XIV wieku, dali ludzkości likier, "benedyktyn", trunek z nalewek, destylatów oraz czterdziestu ziół i korzeni; ten gastronomiczny majstersztyk powstał w klasztorze Fecamp w Normandii.
Ale benedyktyni położyli nieocenione zasługi jeszcze w jednej dziedzinie. Tak zwana benedyktyńska robota jest synonimem dokładności, drobiazgowości, cierpliwości, wręcz mrówczej pracowitości. Dzięki tym -- benedyktyńskim -- cechom, zakonnicy kopiowali oraz iluminowali rękopisy nim nastała epoka druku. I oto teraz, nieoczekiwanie, benedyktyńska robota, właśnie przy księgach, ponownie zadziwia świat, mnisi powracają do tego nurtu, tyle że nie zasiadają już przy pulpitach, ale przy klawiaturze.
Komputer w klasztorze
Opactwo benedyktyńskie w Maredsous w Walonii (Belgia) powstało w 1873 roku, wzniesiono je w stylu neogotyckim, z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta