Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wkurzeni na życie

13 czerwca 1998 | Plus Minus | ZW

Społeczne korzenie przemocy

Wkurzeni na życie

ZBIGNIEW WOJTASIńSKI

Kultura przemocy, w tym szczególnie zatrważająca eskalacja przestępstw popełnianych przez nastolatki, jest niewątpliwie jednym z najbardziej niepokojących zjawisk z przełomu wieków. Zadziwiające jest jednak, jak rzadko jest ono postrzegane jako największy kryzys całego współczesnego społeczeństwa świata zachodniego, a nie tylko jako patologia. Większość komentatorów nawołuje do wprowadzenia surowszych kar dla młodocianych i oskarża media o propagowanie "kultury przemocy". Mało kto zwraca jednak uwagę, że represja nie dosyć, iż jest najmniej skuteczna, to w dodatku proponuje ujarzmienie agresji w ten sam sposób -- siłą i przemocą. Prawnicy i ustawodawcy, wszyscy dorośli, zachowują się tak samo jak rodzice, którzy nie wychowują, lecz biją swe dzieci, w dodatku tylko wtedy, gdy zostaną wyprowadzeni z równowagi. Nie zdają sobie sprawy, że takim postępowaniem jeszcze bardziej nakręcają spiralę agresji.

Kara więzienia dla przedszkolaków

Podobne próby rozwiązania tego trudnego problemu podejmowane są w Polsce. Przykładem jest nowy kodeks karny, jaki ma wejść w życie od września tego roku, w którym wiek karalności nieletnich ma zostać po raz kolejny obniżony, tym razem z 16 do 15 lat. Takie jest niewątpliwie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1412

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament