Oddzielić grzech od człowieka
ROZMOWA
Ks. Grzegorz Kudlak, kapelan więzienny: A ja w nich odkrywam dobro. ..
Oddzielić grzech od człowieka
Rz: Według opinii osób zawodowo zajmujących się osobami skazanymi, jest wiele przesady -- a czasem wręcz histerii -- w przedstawianiu przestępczości osób młodocianych. Dla mediów jest to często materiał sensacyjny -- a dla opinii publicznej: kozioł ofiarny. Co ksiądz na to?
K S. GRZEGORZ KUDLAK: Przestępczość młodych zawsze istniała, ale przed 1989 rokiem, ze względów cenzuralnych, mniej się o niej mówiło. Oczywiście, przestępstw popełnia się więcej i niepokojące jest poza tym to, że wzrasta przestępczość osób najmłodszych. Ale ma pani rację -- wiele jest elementów sensacyjnych, gdy się o tym mówi. Bo, przede wszystkim, trzeba się niepokoić tym, co się dzieje z naszymi rodzinami -- w mediach za rzadko analizuje się sytuację młodych: jaki był ich dom czy środowisko. Koncentrujemy się na samym przestępstwie, na winie i na karze. To prawda, że jest to bardzo smutne, gdy 15-latki stają się przestępcami, kiedy robią innym krzywdę -- ale odpowiedzialność za nich spoczywa na całym społeczeństwie. Jednakże rzadko spotykamy tak daleko idące wnioski, że młodych ludzi musimy świadomie wychowywać. A społeczeństwa są często okrutne -- przykład stanowi owa kobieta w USA, która zrozumiała swoją winę i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta