Pistolet dla wybranych
Ostra policyjna praktyka, restrykcyjnyprojekt
Pistolet dla wybranych
ANNA MARSZAłEK
Obecnie tylko 1 procent ubiegających się otrzymuje pozwolenie na broń ostrą i 20 procent na gazową. Wynika to nie tylko z aktualnie obowiązujących przepisów, ale restrykcyjnej praktyki, którą wprowadziła policja. Projekt nowej ustawy o broni iamunicji zakłada utrzymanie dotychczasowej zasady uznaniowości w wydawaniu pozwoleń przez komendantów wojewódzkich, zaostrzając jednocześnie niektóre przepisy; m. in. broń ostra ma być wydawana na czas określony i co pięć lat trzeba będzie uaktualniać badania psychologiczne.
Posiadanie -- przywilej, a nie prawo
Poprzedni projekt tej ustawy przygotowany przez MSWiA, kierowane przez Leszka Millera, zakładał liberalizację wydawania pozwoleń i prawo do posiadania broni wdomu przez niemal każdego, kto spełniałby określane w ustawie warunki. Także KGP, przygotowująca projekt, proponowała mniejszą dowolność komendantów przy podejmowaniu decyzji.
-- Dlaczego w obecnym projekcie MSWiA zachowało tak dużą uznaniowość policji w wydawaniu pozwoleń? Już teraz wytworzyła się praktyka, że pozwolenia na broń ostrą otrzymuje, poza byłymi wojskowymi, byłymi policjantami i pracownikami agencji ochrony, głównie elita polityczno-biznesowa w danym województwie, zaprzyjaźniona z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta