Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawda o Funduszu

19 lutego 1999 | Kraj | EK

Prawda o Funduszu

Śluby kanoniczne, które można zawierać ze skutkiem cywilnym od połowy listopada, to, jak się okazuje, najmniej kłopotliwy punkt realizacji postanowień konkordatu. Najtrudniejszą sprawą będzie uporządkowanie systemu finansowania Kościoła, a konkretnie działania Funduszu Kościelnego.

Nad wprowadzeniem w życie postanowień konkordatu czuwają dwie komisje: rządowa, kierowana przez minister Teresę Kamińską, i kościelna z przewodniczącym biskupem Tadeuszem Pieronkiem. W ramach komisji działają trzy grupy robocze powołane do rozpatrzenia najważniejszych problemów dotyczących spraw finansowo-ubezpieczeniowych, oświaty i szkolnictwa wyższego oraz duszpasterstwa w szpitalach i więzieniach.

Konkordat wszedł w życie w kwietniu ubiegłego roku, ale do tej pory żadna ze spraw, którymi zajmują się zespoły, nie została rozstrzygnięta.

Konkordat, regulujący stosunki między Stolica Apostolską a Rzecząpospolitą, potwierdził większość z obowiązujących już praw Kościoła w Polsce. Nowością było wprowadzenie ślubów kanonicznych ze skutkami cywilnymi (co już nastąpiło) , a także finansowanie Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (tę pozycję uwzględniono w budżecie) . I nne rozwiązania, które de facto już istniały, w ymagają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1626

Spis treści
Zamów abonament