Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pytania i odpowiedzi

19 lutego 1999 | Moje Pieniądze | KM EW

Pytania i odpowiedzi

* Załóżmy, że przekazuję składkę do ZUS i do drugiego filaru. Pracuję od 28. roku życia. Co by się stało, gdybym umarł wwieku 55 lat? Co się wtedy dzieje ze składkami w ZUS? Jakie świadczenie otrzyma żona i dzieci z tytułu opłacania składek przez męża w pierwszym filarze? Co się dzieje ze składkami zgromadzonymi wfunduszu emerytalnym?

Jeżeli żona ma mniej niż 50 lat, to z Z US nic nie dostanie. Jeżeli zaś skończyła już 50 lat i nie pracuje, to dostanie rentę rodzinną. Rentę otrzymają także niepełnoletnie dzieci lub te, które ukończyły 18 lat, ale się uczą -- będą ją dostawać do 25. roku życia.

Z funduszu emerytalnego żona otrzyma 50 procent zgromadzonych na koncie męża pieniędzy. Zostaną one przetransferowane na jej rachunek w funduszu emerytalnym. Pozostałe pieniądze otrzymają o soby (lub jedna o soba) uposażone. Fundusz w ypłaci im gotówkę w dowolnie wybranych przez nich ratach. Jeżeli to żona jest osobą uposażoną, może dostać gotówkę albo zdecydować się na przekazanie pieniędzy na własne konto w funduszu emerytalnym.

* A co się stanie, jeżeli ten sam mężczyzna (pracuje od 28. roku życia, płaci składki na ZUS i do funduszu emerytalnego) w wieku 55 lat będzie miał wypadek i nie będzie mógł pracować? Co się będzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1626

Spis treści
Zamów abonament