Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dostęp do sądu

19 lutego 1999 | Prawo | MA

Poprzeczka z pieniędzy

Dostęp do sądu

MAREK ANTONI NOWICKI

Ilekroć wopublikowanych tu tekstach pojawiają się słowa: * Trybunał -- oznacza to Eu ropejski Trybunał Praw Człowieka * Komisja -- Europejską Komisję Praw Człowieka * konwencja -- europejską konwencję oochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Żądanie zapłaty wygórowanego zabezpieczenia finansowego oznacza w pewnych wypadkach pozbawienie dostępu do sądu.

Sąd Przysięgłych w Gard we Francji skazał 11 grudnia 1992 r. Areski Aet-Mouhouba na dwanaście lat więzienia za pomoc w napadzie rabunkowym i paserstwo. Trzy dni później oskarżony odwołał się do Sądu Kasacyjnego. Niedługo potem złożył skargę karną wraz z pozwem o odszkodowanie przeciwko dwóm żandarmom uczestniczącym w śledztwie. Zaraz wystąpił z kolejną, przeciwko dwóm świadkom, którzy zeznali przeciwko niemu. Oskarżył ich m. in. o kradzieże, groźby, deprawowanie dzieci, ukrywanie przestępców, handel bronią. W obu złożył wniosek o pomoc prawną.

W czerwcu 1993 r. Urząd Pomocy Prawnej przy Sądzie Wielkiej Instancji w Nímes odmówił jego uwzględnienia w związku zpierwszą sprawą, uznając go za niedopuszczalny, bo skarga kasacyjna była jeszcze rozpatrywana. Nie wydał żadnej decyzji w związku z drugą sprawą. Sędzia śledczy zażądał od skarżącego wpłacenia w krótkim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1626

Spis treści
Zamów abonament