Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zagrożenie czy dobrodziejstwo

19 lutego 1999 | Nauka i Technika | ZW

GENETYKA

Ponownie ożył spór wokół zmodyfikowanej żywności

Zagrożenie czy dobrodziejstwo

ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI

Jak bumerang powraca w Europie dyskusja, czy zmodyfikowana genetycznie żywność jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Wśród specjalistów przeważa opinia, że biotechnologia jest dobrodziejstwem, a nie zagrożeniem dla ludzkości. Wciąż jednak pojawiają się wątpliwości. W W. Brytanii zaproponowano nawet, by wprowadzić pięcioletnie moratorium na sprzedaż ulepszonych genetycznie produktów spożywczych, dla wyjaśnienia wszystkich zastrzeżeń. Czy żądania te są uzasadnione?

W Polsce nie są jeszcze dostępne zmodyfikowane produkty, jak kukurydza, soja czy przecier pomidorowy. Podejrzewa się jedynie, że są sprzedawane wyroby, które mogą je zawierać, np. syrop z ulepszonej kukurydzy lub sałatki przyrządzane są z "biotechnologicznego" oleju sojowego i oleju rzepakowego. Nie ma jednak wątpliwości, że wkrótce -- podobnie jak w innych krajach -- ich asortyment będzie się systematycznie powiększał. Ztym większą uwagą odnotowywane są wszelkie doniesienia naukowe na ten temat.

Przedwczesny alarm

Powodem kolejnego sporu są kontrowersyjne wyniki badań opublikowane przez 68-letniego prof. Arpada Pusztaia z Instytutu Rowetta w Aberdeen w Szkocji, którego poparło...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1626

Spis treści
Zamów abonament