Generalny inspektor ds. prania pieniędzy
Jak zapobiec wprowadzaniu do systemu finansowego majątku z przestępstwa lub nie ujawnionych źródeł
Generalny inspektor ds. prania pieniędzy
Prawdopodobnie jeszcze w marcu trafi do Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy. Zakłada on powołanie generalnego inspektora informacji finansowej, który byłby jednocześnie wiceministrem finansów kierującym wyodrębnioną jednostką Ministerstwa Finansów.
Szacuje się, że w Polsce rocznie "pierze" się od 7, 5 do 10 mld USD. Dotychczas jednak żadne postępowanie karne w tej sprawie nie zakończyło się wyrokiem.
Do zadań inspektora należeć będzie uzyskiwanie, gromadzenie, przetwarzanie i analizowanie informacji, by zapobiec wprowadzaniu do systemu finansowego majątku z przestępstwa lub nie ujawnionych źródeł. Zatrudniałby 31 osób, głównie informatyków analityków. Pracowałyby wtym urzędzie także osoby delegowane z Urzędu Ochrony Państwa, policji i innych służb oraz jednostek podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także innych zainteresowanych instytucji finansowych i skarbowych. Delegowani byliby odpowiedzialni za kontakty z instytucjami macierzystymi i pełniliby funkcje ekspertów.
Rejestracja transakcji i osób
Instytucje finansowe,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta