Dzień świętego Patryka
Narodowe święto Irlandii w Polsce
Dzień świętego Patryka
KRZYSZTOF JAROSłAWSKI
Od niedawna do ukształtowanego wiekami tradycji polskiego roku obrzędowego z zadziwiającą łatwością poczęły przenikać święta i uroczystości, których śladu próżno by szukać wsłowiańskiej kulturze. Przykłady takiej dyfuzji anglosaskich najczęściej zwyczajów to walentynki czy mniej jeszcze popularne Halloween. Okazji do świętowania dostarcza nam także obchodzony 17 marca dzień świętego Patryka, patrona Irlandii.
To sympatyczne święto, mimo kilkuletniego zaledwie w Polsce żywota, ma u nas zagorzałych, rekrutujących się najczęściej z grona miłośników muzyki irlandzkiej, zwolenników. Zanim bowiem dzień św. Patryka na stałe zadomowił się w naszym kalendarzu, swoich fanów nad Wisłą miały zespoły czerpiące twórcze inspiracje z irlandzkiej muzyki ludowej, takie na przykład jak The Pogues czy Hothouse Flowers. Dodajmy, że członkowie tych grup ze swej miłości do rodzinnej Szmaragdowej Wyspy i jej kultury byli (i są) znani równie szeroko, jak z uwielbienia dla tamtejszych pubów, guinnessa oraz kilkenny.
Święty Patryk i koniczynka
Święty Patryk żył w Vwieku. Pochodził zgalijskiej Bretanii. Jako szesnastoletni chłopiec został porwany przez piratów i uprowadzony do pogańskiej jeszcze Irlandii. Sprawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta