Jak Jaruzelski nie został Kadarem
HISTORIA NAJNOWSZA
Węgierscy komuniści a wydarzenia w Polsce 1980--1981
Jak Jaruzelski nie został Kadarem
JANOS TISCHLER
Początek kryzysu lat 1980-- 1981 w Polsce nastąpił w momencie, gdy reżim Janosa Kadara na Węgrzech miał już za sobą szczyt swej popularności i rozpoczął się trwający niemal dziesięć lat proces powolnego upadku systemu.
Janos Kadar, który doszedł do władzy z poparciem Moskwy, poprzez bezwzględną pacyfikację rewolucji węgierskiej 1956 r. , usiłował zachować spokój społeczny i ład oraz zapewnić sobie pewien rodzaj legitymizacji politycznej -- po krwawych represjach za rewolucję -- dzięki nieingerencji w życie prywatne obywateli, zapewnieniu większej wolności w ramach systemu politycznego oraz dzięki -- co można przyjąć jako najważniejszy instrument oddziaływania -- zagwarantowaniu stałego wzrostu poziomu życia i stworzeniu w ten sposób poczucia bezpieczeństwa socjalnego. Począwszy od 1979 r. , reżim Kadara podporządkowywał inne formalne priorytety temu ostatniemu zadaniu.
Za żółtymi firankami
Kadar podkreślał solidarność Węgierskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej z polskimi komunistami i zapewniał ich o pełnej pomocy tak gospodarczej, jak i politycznej. Jego zdaniem, od samego początku polskiego kryzysu, to właśnie na kierownictwie PZPR spoczywał obowiązek przezwyciężenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta