Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mój przyjaciel szmalcownik

13 marca 1999 | Plus Minus | WK

Książka Tadeusza Piotrowskiego przypomina, że w czasie drugiej wojnyświatowej zginęło 6 milionów obywateli II Rzeczpospolitej

Mój przyjaciel szmalcownik

WOJCIECH KLEWIEC

Z dziennika jednej z europejskich stacji telewizyjnych można się było dowiedzieć, że w czasie dnia holocaustu obchodzonego w Niemczech 27 stycznia uczczono pamięć sześciu milionów Żydów, a ponadto Cyganów, homoseksualistów -- i przedstawicieli innych mniejszości, których zgładzili narodowi socjaliści. O zamordowanych Polakach nie udało się usłyszeć nic.

Taka wizja tragedii drugiej wojny w wielu krajach nie jest zjawiskiem odosobnionym. Zrozumiałe zatem, że byli więźniowie KL Auschwitz uznają za konieczne upominać się, także na łamach "Rzeczpospolitej", o pamięć wszystkich ofiar obozu. Nie każdy pamięta bowiem, że przez pierwsze półtora roku przeważającą liczbę wśród osadzonych w więziennych barakach stanowili Polacy.

Próbę przywrócenia historycznego porządku rzeczy podjął także Tadeusz Piotrowski w wydanej w języku angielskim książce "Polski holocaust". Autor, profesor socjologii na uniwersytecie w Manchester w stanie New Hampshire przypomina, że w czasie drugiej wojny światowej i tuż po jej zakończeniu zginęło 6 milionów obywateli II Rzeczpospolitej. Domaga się ponadto, aby znaczenia słowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1645

Spis treści
Zamów abonament