Nieruchomość w spółce rodzinnej
Własność lub współwłasność
Nieruchomość w spółce rodzinnej
Aby uznać dobro za środek trwały, a co za tym idzie mieć możliwość dokonywania i zaliczania w koszty odpisów amortyzacyjnych, musi ono być własnością albo współwłasnością podatnika.
Wynika to z § 2 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 17 stycznia 1997 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. nr 6, poz. 35 ze zm. ). Są jednak wyjątki od tej reguły. Tak więc środkiem trwałym są m. in. inwestycje w obcych środkach trwałych, pod pewnymi warunkami dobra wzięte w leasing oraz budynki ibudowle postawione na cudzym gruncie.
W spółce cywilnej warunek, by środek trwały był własnością albo współwłasnością podatnika, bywa czasem przeszkodą w dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych.
Oto przykład. Działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej prowadzą małżonkowie oraz ojciec żony. Chcą w niej korzystać z budynku gospodarczego należącego do majątku dorobkowego małżonków i dokonywać odpisów amortyzacyjnych w ciężar kosztów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta