Atrakcyjne, choć niepowiatowe
Reforma powiatowa nie powinna ograniczać szansrozwojowych miast, które nie zostały stolicami powiatów
Atrakcyjne, choć niepowiatowe
WISłA SURAżSKA
Polska powiatowa doczekała się już dwóchkolejnych rankingów. Centrum Badań Regionalnych (CBR) opracowało ranking potencjału rozwojowego powiatów wkrótce po ostatecznym zatwierdzeniu nowego podziału administracyjnego ("Rzeczpospolita", 10. 09. 1998) .
W lutym 1999 roku Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) ogłosił ranking atrakcyjności inwestycyjnej miast powiatowych. Ranking CBR brał pod uwagę zasoby wszystkich miast i gmin na obszarze nowych powiatów. IBGR skoncentrował się na stolicach powiatów ziemskich. Tym też można wyjaśnić pewne różnice w wynikach, bo kryteria oceny w obydwu rankingach były podobne; atrakcyjność inwestycyjna miasta jest ściśle powiązana z jego potencjałem rozwojowym.
Autorzy rankingu IBnGR w yszli z założenia, że stolice powiatów powinny być dla inwestorów bardziej atrakcyjne aniżeli miasta, które tego statusu nie uzyskały. W wielu przypadkach założenie to jest prawdziwe. Jednak taka selekcja z góry wyklucza z rankingu wiele miast niepowiatowych, z których wiele reprezentuje potencjał rozwojowy podobny, a w niektórych przypadkach nawet wyższy, aniżeli miasta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta