Wynajem odbiera prawo do zwolnienia
SňD UZASADNIA
Lokale użytkowe jakozorganizowana część przedsiębiorstwa
Wynajem odbiera prawo do zwolnienia
Lokale, w których podmiot nigdy nie prowadził samodzielnie działalności gospodarczej, nie mogą być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa stanowiącą wyodrębniony oddział. Tym samym ich sprzedaż nie może być zwolniona od podatku na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT -- stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, uzasadniając wyrok z 4 listopada 1998 r.
Z ustaleń kontrolnych urzędu skarbowego w spółce akcyjnej wynikało, że sprzedała ona cztery samodzielne lokale użytkowe, od czego nie naliczyła i nie odprowadziła podatku należnego. Sprzedaż tę uznała bowiem za nie opodatkowaną ("inna zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiąca wyodrębniony organizacyjnie zakład") . Urząd skarbowy nie podzielił tego stanowiska. Ustalił, że budynki mieszkalne, w których znajdują się lokale użytkowe, wybudowano w latach 1966, 1986 i 1988 i od początku wynajmowano osobom trzecim na prowadzenie działalności gospodarczej (sklepy spożywczy i wielobranżowy, kwiaciarnia, laboratorium protetyczne) . Stanowiły środki trwałe spółki i były wykazane w ogólnej ewidencji środków trwałych jako związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przychody z ich wynajmu oraz koszty były ujmowane w ewidencji księgowej spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta