Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słowenia wraca do Europy Środkowej

13 marca 1999 | Świat | VG

PUNKT WIDZENIA

Lublana, nie przyjęta w pierwszej turze do NATO, odebrała to jako bolesny cios

Słowenia wraca do Europy Środkowej

VILJEM GOGALA

Wystarczy krótki spacer po centrum Lublany, aby się przekonać, że jesteśmy w mieście środkowoeuropejskim. Oto wiedeńska kawiarnia Union, dalej plac Preserena z Bankiem Austrii i trójpoziomowym mostem projektu Joze Plecnika, architekta, który wykładał w Wiedniu i zyskał sławę w Pradze. Opera w Lublanie przypomina tę w Brnie, a dworzeckolejowy -- dworzec w Krakowie. Bez wątpienia jesteśmy w stolicy państwa należącego ongiś do imperium Habsburgów.

Typowy Słoweniec przypomina mieszkańca Europy Środkowej. To osobnik introwertyczny, nieufny, pozbawiony spontaniczności, który w chwilach zagrożenia opuszcza głowę, żeby nie być wyższy od innych. Na słoweński charakter narodowy, podobnie jak na polski, wpływ wywarł ucisk zaborczych sąsiadów. Historia Słoweńców nie rozpieszczała i fakt, że ten naród, który nigdy nie przekroczył dwóch milionów, zdołał ocaleć, graniczy z cudem.

Historia bez zwycięstw

Nasza historia nie jest historią zwycięstw. Ale nie jesteśmy odosobnieni. Węgrzy swoją ostatnią zwycięską wojnę stoczyli w XVI wieku. Historia Polski to pasmo przegranych romantycznych powstań, Czesi utracili swoją...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1645

Spis treści
Zamów abonament