Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przekroczenie bariery

13 marca 1999 | Plus Minus | DM

Z OBSERWATORIUM NAD TYBREM

We Włoszech dialog wszedł w krwiobieg współdziałania państwa i Kościoła

Przekroczenie bariery

DOMINIK MORAWSKI

z Rzymu

Kulturowe i duchowe korzenie Europy tkwią bezsprzecznie w cywilizacji śródziemnomorskiej. Bez brania pod uwagę tego czynnika nie sposób pojąć i poprawnie interpretować istoty stosunków pomiędzy państwem i Kościołem we Włoszech. Odznaczają się one rozdziałem, wyraźnie określonym w art. 7 konstytucji, uchwalonej 50 lat temu, pomiędzy autonomicznymi sferami odnośnej działalności. Oznacza to, że państwo i Kościół są niezależne i suwerenne w obrębie własnej sfery i dzięki temu panuje pokój religijny od 1947 r. , kiedy konstytucję republikańską uchwalono przy udziale partii komunistycznej.

Jest rzeczą znamienną, że to poszanowanie odrębności ról ułatwia współpracę pomiędzy Kościołem i państwem, rozwijającą się prawidłowo i konstruktywnie, z tym, że państwo respektuje i uznaje równocześnie, bez żadnych zahamowań czy uników, tysiącletnie tradycje chrześcijańskie, a Kościół uznaje świeckość państwa, czyli w praktyce -- istniejący w społeczeństwie pluralizm. Laickość, a więc świeckość państwa, jako kategorię neutralną w wymiarze prawnopublicznym, odróżnia się tu od laicyzmu, tzn. postawy aktywnie antyklerykalnej w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1645

Spis treści
Zamów abonament