Smakowanie nowości
Polacy polubili obce kuchnie
Smakowanie nowości
Po latach jednolitości w polskiej gastronomii, gdzie podstawą jadłospisu był żurek, schabowy albo "dewolaj", nadszedł czas na kuchnie z innych stron świata. Restauratorzy oceniają, że od połowy lat 90. trwa boom na restauracje etniczne.
Ekspansja zachodnich sieci fast-food czy popularność azjatyckich ulicznych barków już wcześniej wykazała, że Polacy chętnie próbują nowych smaków. Od połowy lat 90. przybywa - co prawda głównie w dużych miastach -- eleganckich restauracji, gdzie bardziej zasobni amatorzy etnicznych kuchni mogą spróbować włoskich, meksykańskich czy indyjskich dań.
Restauratorzy przyznają, że ich popularyzacji sprzyja rozwój turystyki. Polacy po powrocie z zagranicznych wojaży, gdzie zwykle nie żywią się już zapasami przywiezionymi z kraju, coraz chętniej wracają do egzotycznych smaków i nastrojów.
-- W 1993 r. , gdy otwieraliśmy El Popo, ludzie nie wiedzieli, jak się pije tequilę czy meksykańskie piwo Corona -- mówi Marcin Kręglicki, który wraz z siostrą Agnieszką prowadzi w Warszawie cztery restauracje etniczne, każda z kuchnią z innej części świata. Pierwszą z grupy był Mekong, otwarty w 1989 r. , specjalizujący się wówczas w kuchni wietnamskiej, a dzisiaj chińskiej. Dochody z Mekongu pozwoliły na kolejne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta