Żywią, więc się bronią
Potrzebnynarodowy program
Żywią, więc się bronią
Główny ciężarkosztów transformacjiustrojowej ponieśli w Polsce chłopi. Uznanie tego faktu dałoby ludności wiejskiej moralną satysfakcję, ale to za mało. Rolnictwo musizostać wyrwane z postępującej zapaści ekonomicznej. Trzeba zatem pilnie wypracować Narodowy Program Rozwoju Wsi i Rolnictwa.
Takie są podstawowe tezy ekspertyzy profesorów: Augustyna Wosia i Józefa Zegara z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Przygotowano ją dla Zespołu Konsultantów Prezydenta RP do spraw Obszarów Wiejskich.
Diagnoza stanu
Około 38 proc. ludności Polski mieszka na wsi i tu znajduje się trzecia część ogółu gospodarstw domowych. W przeciętnym wiejskim gospodarstwie domowym żyje o około 25 proc. osób więcej aniżeli w miejskim. Wiejskie rodziny są również młodsze. Na wieś przypada 42 proc. ogółu ludności w wieku przedprodukcyjnym, w tym prawie 46 proc. dzieci do lat 6. Można więc powiedzieć, że utrzymywanie się obecnej liczby ludności Polska zawdzięcza przede wszystkim wsi.
Obecnie wsi nie można jednak utożsamiać z rolnictwem. Z pracy we własnym gospodarstwie rolnym utrzymuje się już tylko co czwarty mieszkaniec (27 proc. ogółu ludności wiejskiej) , trzecia część (33 proc. ) żyje z emerytur, rent i zasiłków, 34...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta