Na co lepiej wydać pieniądze
BUDŻET
Rozmowa z wicepremierem, ministrem finansów, Leszkiem Balcerowiczem
Na co lepiej wydać pieniądze
Tydzień temu, w artykule opublikowanym na łamach "Rzeczpospolitej"* eksperci Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, wśród nich m. in. Wojciech Misiąg, zwrócili uwagę na wiele zagrożeń w realizacji tegorocznego budżetu, wśród nich m. in. na zwiększone wydatki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i wzrost zadłużenia służby zdrowia. Większe są także wydatki związane z restrukturyzacją górnictwa. Czy podziela pan te obawy?
Nasze diagnozy są częściowo zgodne. W tym m. in. , że nie widzimy w tej chwili zagrożenia jeśli chodzi o dochody. Realna wartość dochodów budżetu państwa, wedle przewidywań zarówno zespołu Misiąga, jak i naszych, powinna być równa założeniom. Nominalna ich wartość będzie niższa, bowiem niższa jest inflacja. Obniżenie wydatków o taką samą kwotę nominalną nie będzie więc oznaczało obniżenia realnej ich wartości.
Zgodni jesteśmy także co do tego, że są pewne zagrożenia po stronie wydatków. Nie dotyczą one jednak budżetu państwa, który jest bezpośrednio kontrolowany przez Ministerstwo Finansów. Największa troska dotyczy ZUS. Jesteśmy w ścisłym kontakcie z ZUS i liczymy na to, że składane obietnice będą zrealizowane, a jeśli tak, zagrożenia się nie spełnią....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta