Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stocznia na rubieżach

12 czerwca 1999 | Świat | JH

REPORTAŻ

To było najpoważniejsze zamówienie w stuletniej historii Stoczni Odrzańskiej w Eisenhüttenstadt: statek za 10 milionów marek. A jednak zakład zbankrutował.

Stocznia na rubieżach

JERZY HASZCZY ńSKI

Eisenhüttenstadt -- niegdyś wzorcowe miasto NRD -- to teraz rubieże Unii Europejskiej. Z miejscowej stoczni rzecznej, od niedawna niewypłacalnej, do Polski jest niewiele więcej niż kilometr. Lata świetności miasto ma za sobą. Nie tylko nie przyciąga już szukających poprawy warunków życiowych przybyszów z innych regionów wschodnich Niemiec, ale także traci urodzone tu młode pokolenie. Część mieszkańców negatywne zmiany identyfikuje właśnie z Unią, a pozytywnych prawie nie dostrzega.

-- Co nam z tej zjednoczonej Europy? Tylko konkurencja i przestępczość. Gdy się nie zamyka drzwi, każdy może wejść -- narzeka wysoki, przygarbiony robotnik od przeszło 30 lat pracujący w stoczni, która była największym producentem barek w NRD. Jego kolega o kilka lat krótszym stażu uważa, że wielkiej Europy niestety nie da się uniknąć, dlatego politycy powinni coś wymyślić, żeby ochronić miejscową gospodarkę: -- W przeciwnym razie bezrobotnym będzie nie co piąty, lecz co drugi mieszkaniec Eisenhüttenstadt.

Obaj raczej nie pójdą w niedzielę (13 czerwca) głosować w wyborach do Parlamentu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1721

Spis treści
Zamów abonament