Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Borges, apokryf i sen

12 czerwca 1999 | Plus Minus | KR

Borges, apokryf i sen

KRZYSZTOF RUTKOWSKI

1.

"Pisanie: przypominam sobie pewien pasaż u Allisona w >>Spectatorze<<, mniej więcej z połowy XVIII wieku, w którym powiedział, że kiedy śnimy, stajemy się w jednej chwili teatrem, aktorami, sztuką i jej autorem, jesteśmy tym wszystkim jednocześnie. (. .. ) Jeśli śnienie staje się rodzajem twórczości dramatycznej, to sen należy zaliczyć do najstarszych gatunków literackich, a nawet do gatunków starszych niż ludzkość, ponieważ -- jak przypomina poeta łaciński -- zwierzęta również śnią".

Jorge Luis Borges w rozmowie z Osvaldo Ferrari.

2.

Fragment wiersza "Chwile" podpisany nazwiskiem Borgesa hiszpańska firma u bezpieczeniowa u mieściła na plakatach reklamowych. W Internecie pojawia się bez przerwy -- wystarczy odszukać, na przykład, adres: www. iae. nl/ users/ rossen/ DA-ISIES/ daisies. htm -- zdobywa coraz więcej zwolenników, a nawet wyznawców, którzy bardzo pragną, żeby Borges ten wiersz napisał, chociaż napisał go pewno ktoś inny.

"Chwile" stały się utworem magicznym, przesyłają go komputerem po całym świecie setki tysięcy osób, tysiące uczą się na pamięć. Powstają osobne stowarzyszenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1721

Spis treści
Zamów abonament