Wpływ rabatów na wysokość zobowiązania
ROZMOWA
Po wejściu do Unii Europejskiej
Wpływ rabatów na wysokość zobowiązania
Jednym z bardziej interesujących, a zarazem kontrowersyjnych tematów w VAT są rabaty związane z zakupem i odsprzedażą opakowań zwrotnych. O różnicach w tym zakresie między przepisami unijnymi i polskimi mówią: MIROSŁAW BARSZCZ oraz KRZYSZTOF SACHS ze spółki Arthur Andersen. Czy VI dyrektywa zawiera podobne do polskich regulacje dotyczące obniżania podstawy opodatkowania o kwotę udzielonych rabatów?
MIROSŁAW BARSZCZ: Przepisy polskie dotyczące rabatów są wzorowane na VI dyrektywie. W praktyce jednak państwa członkowskie Unii Europejskiej wypracowały regulacje znacznie bardziej precyzyjne. Np. w Wielkiej Brytanii brak jakichkolwiek ograniczeń czasowych, podczas gdy w Polsce rabaty pomniejszają obrót jedynie wówczas, gdy są udzielone w ciągu roku od dokonania sprzedaży. Również procedura udzielania rabatu jest w wielu krajach Wspólnoty znacznie bardziej uproszczona niż u nas. Jeżeli bowiem podatnik udziela swoim kontrahentom rabatu warunkowego, np. z tytułu przedterminowej zapłaty, to w razie skorzystania z tej okazji przez wszystkich kontrahentów do każdej wystawionej faktury VAT musi wystawiać fakturę korygującą. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta