Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Finanse i psychologia sprawowania

12 czerwca 1999 | Publicystyka, Opinie | PA

BUDŻET 2000

Balcerowicz nie wierzy już, że ograniczanie wydatków byłoby możliwe

Finanse i psychologia sprawowania

"Założenia projektu budżetu na 2000 rok" pokazuje, że nie ma woli przeprowadzenia istotnych zmian w jego wielkości i strukturze. Autorzy kierują się niestety przekonaniem, że nie wolno przygotować budżetu, który byłby mniejszy niż rok wcześniej. Wszystko musi rosnąć, dochody, podatki, azwłaszcza wydatki. Balcerowicz doskonale wie, że ograniczanie wydatków może być cnotą, ale nie wierzy już, że byłoby ono możliwe. W efekcie mamy kolejny projekt budżetu, w którym podatki realnie rosną, azmiany w strukturze i wielkości wydatków są niewielkie. Wszystko to w całkowitej opozycji do publicznie głoszonych tez o konieczności ograniczania podatków i zbyt rozdętym budżecie.

Popatrzmy najpierw na dochody i podatki. Średnioroczny wskaźnik inflacji w roku 2000 oszacowano na 5, 7 procent i jest to wartość stanowiąca punkt odniesienia. Otóż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1721

Spis treści
Zamów abonament