Budżetowa galeria osobliwości
GOSPODARKA
Fundusze celowe i agencje dysponują miliardowymi środkami pieniężnymi i jeszcze większym majątkiem
Budżetowa galeria osobliwości
ELżBIETA MALINOWSKA, WOJCIECH MISIňG
Rząd przystąpił już do prac nad założeniami budżetu państwa na rok 2000, zmagając się jednocześnie zwykonaniem budżetu w roku 1999. W Sejmie trwa debata nad sprawozdaniem z wykonania budżetu państwa za rok 1998. Warto na chwilę oderwać się od bieżących problemów i przyjrzeć się temu wyjątkowo okazałemu dokumentowi (5 tomów, ponad 3000 stron) . Warto, bo ze sprawozdania można wyciągnąć wiele interesujących wniosków, które powinny być wykorzystane przy konstrukcji budżetu na rok 2000.
Zajmiemy się tylko jednym fragmentem sprawozdania -- państwowymi funduszami celowymi, środkami specjalnymi i agencjami rządowymi. Kilka przykładów, które zaprezentujemy, to budżetowa galeria osobliwości i, jak sądzimy, ważny przyczynek do dyskusji o sposobie działania i przydatności instytucji parabudżetowych w naszym sektorze publicznym.
Największy fundusz -- największa dziura w planowaniu
Dochody Funduszu Ubezpieczeń Społecznych stanowiły w 1998 r. 78 proc. dochodów państwowych funduszy celowych liczonych łącznie z funduszami Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Po wyeliminowaniu funduszy KRUS (formalnie nie są one...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta