Do prezesa, sądu lub samorządu
EGZEKUCJA
Skargi na komorników
Do prezesa, sądu lub samorządu
ARNOLD PANDER
Niezadowoleni z pracy komorników mogą na nich składać skargi. W zależności od tego, czego dotyczą, dzielą się na trzy rodzaje. Czasem je trudno zakwalifikować.
Pierwszą przewiduje art. 3 ust. 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. nr 133, poz. 882) . Wynika z niego, iż w ramach nadzoru formalnego (administracyjnego) prezes sądu rejonowego rozpatrując skargi i zażalenia nie stanowiące przedmiotu rozpoznania przez sąd orzekający może żądać wyjaśnień i wydania zarządzenia w zakresie określonym w ust. 2, czyli sprawności i rzetelności postępowania, prowadzenia biurowości i rachunkowości oraz kultury pracy. Nadzór prezesa sądu rejonowego nie może wkraczać w działania podlegające nadzorowi sądowemu.
Utrzymana została druga forma skargi na czynności i bezczynności egzekucyjne (procesowa) , przewidziana w art. 767 § 1 kodeksu postępowania cywilnego oraz uprawnienie sądu (nie administracji sądowej) do wydawania komornikowi, na podstawie art. 759 § 2 k. p. c. , zarządzeń do zapewnienia należytego wykonywania egzekucji i usuwania spostrzeżonych uchybień. Trzecią skargę dopuszcza art. 6 ustawy o komornikach, stanowiąc, że na postępowanie komornika nie dotyczące czynności egzekucyjnych i nie objęte nadzorem prezesa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta