Plac pełen blaszaków
Za trzy, cztery lata, jak dobrze pójdzie, powinny się rozpocząć procedury przetargowe
Plac pełen blaszaków
PROJEKT
Taki widok rozciągałby się z praskiego brzegu Wisły, gdyby plac Defilad został zabudowany według wariantu Korona warszawska.
Program użytkowy wielkiego terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki powinien odpowiadać wymogom centrum stolicy państwa Unii Europejskiej, bo taką do czasu realizacji tego projektu niewątpliwie stanie się Warszawa. Tak architekci Andrzej Skopiński i Bartłomiej Biełyszew opisali w 1992 roku swój projekt, który zdobył pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie na koncepcję ścisłego centrum Warszawy.
Po rozstrzygnięciu konkursu, wizja placu Defilad otoczonego kolistym bulwarem z budynkami o zróżnicowanej wysokości (maksymalnie 22 piętra, czyli ok. 70 m) miała być szybko przekształcona w konkretny plan zagospodarowania. Z nowym centrum mieliśmy wkraczać w XXI wiek. Zbliżamy się do tej magicznej daty, a przed Pałacem Kultury i Nauki jak był, tak jest obskurny bazar i półrurki, które miały zniknąć w 1995 r.
Kolejna prowizorka
Teraz u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Emilii Plater powstaje kolejna prowizorka. Pawilon handlowy, w którym ma się mieścić sklep słynnej sieci angielskich domów towarowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta