Podatnicy kontra emeryci
Co zrobić z nadwyżką budżetową
Podatnicy kontra emeryci
Stany Zjednoczone po raz pierwszy od wielu lat osiągnęły w 1998 roku nadwyżkę budżetową. Prezydent Clinton zapowiada, że to trwały stan i przez najbliższych 10 lat wpływy będą wyższe od wydatków nawet o 3 biliony dolarów. Zdaniem ekonomistów, prognoza warta jest tyle co papier, na którym została napisana: nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie rozwijała się gospodarka amerykańska. Już jednak rozgorzały dyskusje, jak podzielić ten niespodziewany dar.
Z deficytem budżetowym borykają się wszystkie rozwinięte gospodarki świata. Coraz częściej jest on spowodowany rosnącymi wydatkami na świadczenia dla ludzi chorych i starszych, których finansowanie wymaga zaciągania przez rząd pożyczek. Od nich rząd musi płacić odsetki, na które zaciąga kolejne kredyty, i tak dług publiczny - jak śnieżna kula - z roku na rok zwiększa się.
Wojny i recesje
Podobny problem przez lata miały Stany Zjednoczone. Historycznie pierwszy deficyt USA wykazały w 1792. Przez długi czas występował on tylko w latach wojny i recesji, a kiedy te dobiegały końca, budżet znów wychodził nad kreskę i spłacał swoje zobowiązania. Deficyt na długi czas pojawił się w 1931 roku i utrzymał się kolejną dekadę, co było efektem wielkiego kryzysu i wydatków publicznych związanych z nowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta