Nie można się rozmyślić
Drugi filar albo wcześniejsza emerytura
Nie można się rozmyślić
RYS. JACEK FRANKOWSKI
Jeśli chcesz skorzystać z wcześniejszej emerytury - nie wstępuj do otwartego funduszu emerytalnego. Taki warunek ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych stawia (w art. 46-50 oraz 184) osobom, które w momencie wejścia w życie reformy emerytalnej miały mniej niż 50 lat i należą do kilku grup z roczników tzw. granicznych; są to urodzeni w latach 1949, 1950 i 1951; mogą oni skorzystać ze starych przepisów emerytalnych.
Po podpisaniu umowy z funduszem emerytalnym traci się możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Pozostaje wówczas praca do powszechnie obowiązującego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn).
Reforma emerytalna podzieliła społeczeństwo na dwie grupy wiekowe: tych po pięćdziesiątce, których reforma nie dotyczy, i osoby przed pięćdziesiątką, które znalazły się w nowym systemie. Druga grupa nie jest jednolita. Osoby, które 1 stycznia 1999 r. miały mniej niż 30 lat, obowiązkowo wejdą do II filara ubezpieczeniowego. Starsze, między 30 a 50 rokiem życia, mogą, ale nie muszą wejść do II...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta