Jedna procedura, jeden sąd
Alicja Adamczak, prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych
Jedna procedura, jeden sąd
Projekt ustawy - Prawo własności przemysłowej przewiduje, że wszystkie decyzje Urzędu Patentowego poddane mają być kontroli sądowej. Jest to zgodne z prawem unijnym oraz podpisanymi przez Polskę porozumieniami międzynarodowymi. Odmowę rejestracji znaku towarowego czy udzielenia patentu będzie więc można zaskarżyć wyłącznie do sądu. Czy skorzystają na tym sami zainteresowani?
ALICJA ADAMCZAK: Od 1 stycznia 2000 r. Polska musi respektować wszystkie postanowienia TRIP, czyli porozumienia w sprawie handlowych aspektów praw własności intelektualnej, do którego przystąpiliśmy w 1995 r. Przewiduje ono, że decyzje dotyczące uzyskania lub utrzymania w mocy praw własności intelektualnej, a także ich unieważnienia ma prawo kontrolować wyłącznie sąd.
Obecnie orzeczenia te można zaskarżyć do Komisji Odwoławczej działającej przy UP. Jest to powszechnie krytykowane i zgodnie z porozumieniem musi być zmienione. Nie do przyjęcia jest, aby druga instancja działała przy organie pierwszej instancji. Na dodatek w składzie orzekającym Komisji Odwoławczej występuje jako jej pełnoprawny członek przedstawiciel UP, będący referentem sprawy.
Według projektu wszystkie orzeczenia tego urzędu będzie można więc zaskarżyć do sądu, który jest w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta