Duszanbe, czyli poniedziałek
Adam Zieliński, rzecznik praw obywatelskich
Duszanbe, czyli poniedziałek
Brzmiąca dziwnie - w tłumaczeniu na polski - nazwa stolicy Tadżykistanu daje się wyjaśnić niezwykle prosto. Kiedyś odbywały się tam znane targi, i to zawsze w poniedziałki. Mówiono więc: "poniedziałkowy targ", "targ w poniedziałek", wreszcie - po prostu - "poniedziałek". A wszyscy i tak wiedzieli, o co chodzi. Bo niby dokąd się jedzie w poniedziałek, jak nie na targ?
W Duszanbe odbyła się ostatnio z inicjatywy OBWE konferencja na temat przemian demokratycznych w nowych państwach, zwłaszcza roli, jaką spełniają w tych przemianach instytucje ombudsmańskie. OBWE - podobnie jak inne organizacje międzynarodowe, zwłaszcza ONZ-owski Program Rozwoju UNDP - promuje bowiem w krajach, które wyszły z systemu totalitarnego, idee demokracji i ochrony praw człowieka. Dla byłych państw socjalistycznych szczególnie interesujący jest przykład Polski, w której losach i przemianach upatruje się wielu podobieństw. Doceniany jest też nasz dorobek w tym względzie. Dlatego na konferencję w Duszanbe zaproszony został rzecznik praw obywatelskich.
Najpierw trzech ombudsmanów europejskich - w tym polski - zaprezentowało swe instytucje, następnie z informacjami o systemach prawnych ich krajów wystąpili przedstawiciele państw Azji Środkowej, wreszcie głos...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta