Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaśniej u zbiegu granic

30 sierpnia 1999 | Nauka i Technika | KF

EKOLOGIA

Modernizacja elektrowni Turów będzie kosztowała 1,5 mld dolarów

Jaśniej u zbiegu granic

KRYSTYNA FOROWICZ

Niemcy wyłączyli elektrownię Hagenwerder z eksploatacji 27 grudnia ub. roku. Skasowali kominy i cementowo-azbestowe chłodnie, obok stoją dwa wiatraki - dobrze widoczne z drogi do Turoszowa. W Zittau nie ma śladu po energetycznym gigancie, teraz jest tu jezioro. Kilka innych elektrowni po stronie niemieckiej zniknęło z mapy regionu, były bowiem zbyt przestarzałe, aby ekonomicznie i ekologicznie produkować energię. Inne zostały zmodernizowane.

Czesi naprawiają swoje obiekty; Prunerov II, Tusimice II, Pocerady, Ledvice i/II. Programem gruntownej modernizacji objęta jest polska elektrownia Turów. Jest to największa inwestycja ekologiczna w polskiej energetyce. Jej koszt wynosi 1,5 mld USD. Do tej pory wydano połowę tej sumy.

Polska liderem

Jedna trzecia siarkowej chmury nad Europą pochodziła z niewielkiego, liczącego zaledwie 32 tys. km kw., uprzemysłowionego obszaru u zbiegu granic Niemiec, Polski i Czech. Był to rejon o największej koncentracji elektrowni opalanych węglem brunatnym;...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1790

Spis treści
Zamów abonament