Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hormonalne piętno

30 sierpnia 1999 | Nauka i Technika | ZW

ZDROWIE

Leczenie zaburzeń endokrynologicznych u dzieci wciąż jest nie doinwestowane

Hormonalne piętno

ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI

Mimo postępu medycyny wciąż wiele zaburzeń hormonalnych u dzieci jest w Polsce zbyt późno wykrywanych i źle leczonych, co znacznie podraża koszty opieki zdrowotnej. Tak jest szczególnie z zakłóceniami wzrostu, przedwczesnym dojrzewaniem płciowym i obojnactwem.

- Mam nadzieję, że problemy endokrynologii dziecięcej inaczej teraz będą postrzegane - powiedział prof. Tomasz Romer z Centrum Zdrowia Dziecka na otwarciu, odbywającego się w Warszawie, XXXVIII Kongresu Europejskiego Towarzystwa Endokrynologii Dziecięcej (ESPE), w którym uczestniczy 1,5 tys. specjalistów z ok. 40 krajów. Jego zdaniem kasy chorych powinny uznać za słuszne większe doinwestowanie leczenia zaburzeń hormonalnych u dzieci, gdyż dzięki niemu jest mniej poważnie chorych ludzi dorosłych, co jest bardziej opłacalne.

Przedwczesne dojrzewanie

Wczesne wykrywanie tych schorzeń, a także właściwe ich leczenie mają decydujące znaczenie dla dalszego rozwoju młodego organizmu - ostrzegają endokrynolodzy. Przykładem jest powodująca karłowatość niedoczynność przysadki, zbyt...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1790

Spis treści
Zamów abonament