Hormonalne piętno
Leczenie zaburzeń endokrynologicznych u dzieci wciąż jest nie doinwestowane
Hormonalne piętno
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Mimo postępu medycyny wciąż wiele zaburzeń hormonalnych u dzieci jest w Polsce zbyt późno wykrywanych i źle leczonych, co znacznie podraża koszty opieki zdrowotnej. Tak jest szczególnie z zakłóceniami wzrostu, przedwczesnym dojrzewaniem płciowym i obojnactwem.
- Mam nadzieję, że problemy endokrynologii dziecięcej inaczej teraz będą postrzegane - powiedział prof. Tomasz Romer z Centrum Zdrowia Dziecka na otwarciu, odbywającego się w Warszawie, XXXVIII Kongresu Europejskiego Towarzystwa Endokrynologii Dziecięcej (ESPE), w którym uczestniczy 1,5 tys. specjalistów z ok. 40 krajów. Jego zdaniem kasy chorych powinny uznać za słuszne większe doinwestowanie leczenia zaburzeń hormonalnych u dzieci, gdyż dzięki niemu jest mniej poważnie chorych ludzi dorosłych, co jest bardziej opłacalne.
Przedwczesne dojrzewanie
Wczesne wykrywanie tych schorzeń, a także właściwe ich leczenie mają decydujące znaczenie dla dalszego rozwoju młodego organizmu - ostrzegają endokrynolodzy. Przykładem jest powodująca karłowatość niedoczynność przysadki, zbyt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta